Régebben készítettem olyan év végi számadást; mit sikerült megvalósítanom olvasás tekintetében az elmúlt évben, és mi az, amibe beletört a bicskám, és hasonló apróságok.
Akkor 2015 először számokban:
82 könyv olvasása, amiből
1 hangoskönyv volt,
18 magyar,
64 egyéb nemzetiségű,
40 női író munkája,
36 férfi szerző,
a maradék több szerzős könyv.
Összesen 24 134 oldalt pörgettem végig.
Sorozatokat nem szoktam olvasni, most mégis két sorozaton is keresztül ettem magam. C.S.Lewis Narnia sorozata volt az egyik, a másik a sokat vitatott Szürke ötven árnyalata.
Több kihívásban is részt vettem a 2015-ös évben. Úgy emlékszem amit vállaltam, azt el is végeztem.
2015-15szerző-15 nemzet kihívás volt a legizgalmasabb. Az egész év során törekedtem, hogy minél többféle nemzetiségű írótól született könyvvel gazdagítsam a listámat, amiben az a hátsó szándék is vezérelt, hogy közelebb jussam ama célomhoz, hogy a világ összes, 196 országából származó könyvet elolvashassak.
Így olvastam:
Brazíliából, Japánból, Törökországból, Vietnamból, Németországból, az Egyesült Államokból, a Dominikai Köztársaságból, Olaszországból, Írországból, az Egyesült Királyságból, Ausztráliából, Eritreából, Magyarországból, Mexikóból, Belgiumból, Indonéziából, Dániából, Franciaországból, Szlovákiából, Norvégiából, Ukrajnából, Hollandiából származó írók munkáit. 22 ország szerepelt a listán. Ragyogó!
Magyar szív, magyar lélek kihívásban 12 magyar szerzőtől származó könyvet kellett elolvasni.
Pöttyös és csíkos könyvek kihívásban pedig 5 csíkos és 5 pöttyös könyvet.
Most jönne a kedvencek rész, amire nagyon nehéz válaszolni. Sok könyv elsőre nem is tetszett annyira, most pedig visszanézve emlékezetesek. Kedvenceltem Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor kötetét, mert nagyon katartikus olvasás volt számomra. Nem szépirodalom, inkább gyermeknevelés, pszichológia kategóriában. Szépirodalmi könyvek közül kiemelkedett Svenja Leiber Sioinó című írása, Sabina Berman Én, én, én kötete, Amélie Nothomb Vádirat című kötete, mely nem is tetszett annyira, de mint utóbb kiderült sokkal mélyebben hatott rám, mint azt gondoltam. (A kis gonosz!) Az indonéz Andrea Hirata munkája is remek lett. Olvasásaim között a japánok voltak még idén az élen, az elolvasott 8 különböző japán szerző könyvei közül leginkább a Natsuo Kirino Kín krimije tetszett a legjobban. A magyarok közül nálam Száraz György Miklós Elpatkolsz szívem, mint a pinty műve aratta a legnagyobb sikert.
2015-ben megpróbálkoztam kifejezetten krimit is olvasni, ezt mindenképp pozitívumként könyvelem el. Mesekönyvet sajnos nem olvastam, viszont ifjúsági kategóriában biztos túlteljesítettem, ha a csíkos-pöttyösöket és Narnia történeteit ide sorolom.
Nem vállaltam a Csökkentsd a várólistád kihívást, de az elolvasott könyvek közül 13 könyv már legalább egy éve várt nálam elolvasásra. Idén sem mertem ebbe belevágni, így is elég sok a kötöttségem.
Viszont részt vettem a Moly Karácsonyban, ami nagyon tetszett, és jövőre is benevezek rá.
54 könyvet szereztem be innen-onnan, bár van egy nagyobb örökség kupac a garázsban, de ezt nem vettem be a csapatba. :)
Ami újdonság még az e-könyvek olvasása, illetve első e-könyv vásárlásaim. Vegyes a tapasztalat. A szürke árnyalataival biztos nem mászkáltam volna az utcán, ezt praktikus volt így olvasni, illetve én is eljutottam a tárolás problémájához, ezért kezdtem így beszerezni olvasmányaimat.
Nagyon nagy csalódásom nem volt, hisz nagy elvárásaim sem voltak, de a Tündérkrónikák új tagjának számító Iced, Karen Marie Moning-tól, nem igazán tetszett.
Jöjjenek az idei elhatározások:
-Ismét részt veszek a 2016-16 szerző- 16 nemzet kihíváson, de ebben az évben kicsit ún. extrémebb helyekre látogatok.
-Sokkal több magyar szerzőtől származó könyvet olvasok! Terv az 1 magyar 1 külföldi ritmus követése.
-Részt veszek a mindennapi novella olvasási kihívásban.
-Olvasok idén mesét is!
-Részt veszek a Latin-Amerika kihívásban és
-Az Északi fény kihívásban, vagyis ismét komolyabban előveszem a skandinávokat!
((-Dupla- dupla zárójeles, titkos vágyam, hogy idén elérjem végre a 100 könyves, számomra még soha meg nem ugrott lécet!))
Emellett figyelnem kell arra, hogy a 196 ország kihívásországai is csökkenjenek!
Nos, körülbelül ezek az elvárásaim az idei év olvasásaival kapcsolatban!