Egy igaz ember budapesti története
Van egy gyönyörű zsidó legenda, mely szerint Isten azért nem pusztítja
el a világot, noha az tele van gonoszsággal, mert az emberi történelem
minden pillanatában él a földön harminchat igaz ember – olyan férfiak és
nők, akik egyszerűen nem tűrik az igazságtalanságot. Senki sem tudja a
nevüket, és ők sem tudják magukról, hogy az igazak közé tartoznak.
És van egy olyan gyönyörű legenda, mely szerint élt egy olasz húskereskedő, aki 1944-1945 között több, mint ötezer magyar zsidó életét mentette meg azzal, hogy spanyol konzulnak adta ki magát, és a budapesti spanyol védett házakban menedéket adott nekik.
A két legenda közti különbség az, hogy Giorgio Perlasca egy valós személy volt, aki ha nem is titkolta, de nem verte nagy dobra hősies tetteit. Valójában a dolog súlyát nem is fogta fel a világ, amíg egy napon két asszony fel nem kereste Perlascat padovai otthonában, hogy megköszönjék mindazt, amit értük és a többi zsidó családért tett a vészterhes időkben. Maga Perlasca fia is ámulva hallgatta apja igaz történetét.
Az egyszerű, jól követhető cselekmény elsősorban a 12-13 év körüli korosztályt célozza meg. Mindannyian tudjuk, hogy micsoda megaláztatást, nehézséget és rengeteg veszteséget kellett átélni az üldözött zsidó népnek a Holokauszt idején. Nehéz megtalálni az egyensúlyt, ami érzékelteti a borzalmak súlyát, de még nem feldolgozhatatlan egy gyerekolvasó számára. Az olasz szerzőpáros szerintem remekül eltalálta ennek a mértékét. A gyermekszereplők bevonása pedig még átérezhetőbbé tette a történelem valóságos voltát a fiatalabb olvasók részére.
Az "Egy igaz ember budapesti története" úgy tanítja olvasóinak a történelmet, hogy azok ezt észre sem veszik. De emellett lényeges szerepet kap az ember tetteinek a fontossága, a váratlan helyzetekben meghozott bátor döntések jelentősége.
A könyv, bár tényleg nem tankönyv, de jól átgondolt szerkesztést mutat. A belső borítókon találunk egy budapesti térképrészletet, ahol a spanyol védett házak vannak ábrázolva. A történet végén pedig helyet kap egy korrajz is, mely az eseményeket időrendben foglalja össze, valamint a kötetben szereplő személyeket és fontosabb kifejezéseket magyarázza meg. Emellett szó van a Holokauszt Emlékközpontról és az Élet Menetéről is kapunk némi felvilágosítást. Mindezek mellett még maga Perlasca is elmondja pár sorban, hogy ő hogyan ítélte meg szerepét az események alakulásában.
A sorozat megjelenéséhez az olasz Külügyminisztérium a fordítás támogatásával járult hozzá.
Fordította: Toledo Anna
Hozott pontszám: 5
Yad Vasem - Izrael, Jeruzsálem |
"Jeruzsálem határában ma egy fiatal fácskát fognak elültetni - 1989. szeptember 24- a Jad Vasemben, vagyis az Igazak Kertjében, az Igazak egyikének tiszteletére. Giorgio Perlasca, ez a név áll a táblán. "
Perlasca történetét Alberto Negrin vitte vászonra, Perlasca - Egy igaz ember története címmel. A képi ábrázolás már inkább felnőtteknek ajánlott.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése